חיפוש

מדוע אנו נותנים ומקבלים מתנות יום הולדת

מדוע אנו נותנים ומקבלים מתנות יום הולדת

כרטיסי יום הולדת ומתנות יום הולדת הם מסורת תרבותית ארוכת שנים אבל למה? תהינו על זה בעצמנו והתחלנו לחקור מתי, מאיפה ואיך הגיעה הצגת מתנות ביום הולדת.

מתי זה התחיל?

אי אפשר להתחמק מהעובדה שמתנות ביום הולדת היא מסורת ישנה. עתיק למעשה, חוזר לפני זמנם של הרומאים שערכו מסיבות מפוארות והעניקו מתנות לימי הולדת כמסורת שכבר הוקמה לפני למעלה מ-2000 שנה. עם זאת, במשך שנים רבות, חגיגות יום הולדת מתנות לגבר ליום הולדת היו נחלתם של האצולה בעוד שאנשים פשוטים רבים חגגו את יום שמם (קשור לקדוש שעל שמו נקראו). באשר לחגיגות יום ההולדת עצמן, הן עתיקות עוד יותר החל מהתקופה של המצרים הקדמונים לפני כ-5,000 שנה!

למה זה התחיל?

נראה שהקונצנזוס הוא שמתנות והתכנסות יחד ביום הולדת עזרו להדוף רוחות רעות שנמשכו במיוחד לאנשים ביום הולדתם. האמינו שהרוחות הללו איימו לפגוע בילד או בת יום ההולדת במהלך היום המיוחד שלהם. המתנות היו בעיקר כלים להבטיח שגשוג ובטיחות במהלך השנה הקרובה, כולל מתנות שאנו נותנים עד היום כמו כסף, בגדים ואוכל. במובנים רבים, הדברים היום לא השתנו כל כך, למרות שנדמה שהאלמנט הרוחני אבד לחול המועד.

למה אנחנו נותנים לאנשים עוגות ביום ההולדת שלהם?

עוגות יום הולדת הן מסורת עדכנית הרבה יותר, שהחלה להינתן רק לפני כ-200 שנה. הקמתם נעזרה רבות בהופעת המהפכה התעשייתית שהקלה על עוגות עשירות מתוקות הזמינות להמונים (לאחר שהייתה נחלתם הבלעדית של חברי החברה העשירים ביותר לפני כן). עוגות יום ההולדת הראשונות ניתנו בגרמניה ל-Kinderfests (מסיבות יום הולדת לילדים) והיא התגלתה כפופולרית ומורחבת ברחבי העולם. נקודה מעניינת לציין היא שהדלקת וכיבוי הנרות ביום הולדת היא למעשה עתיקה בהרבה מהעוגה עצמה. היוונים הקדמונים נהגו להניח נרות דולקים על עוגות שנעשו במיוחד כדי לכבד את אל הירח ארטמיס.

מהן הסיבות שאנשים נותנים היום מתנות ליום הולדת?

ישנן סיבות רבות מדוע אנו ממשיכים את המנהג הזה היום. מסורת היא כנראה אחת הסיבות החשובות ביותר, אם כי ישנה מידה מסוימת של מחויבות כרוכה בשל קשרי משפחה, ידידות או אפילו רק בגלל שמישהו קיבל לך מתנה בשנה שעברה. כמובן, זה נעשה גם היום לציון גילאי אבני דרך במיוחד עבור צעירים וצעירות שנכנסים לבגרות או מתבגרים. יתר על כן, אנו בוחרים היום מתנות מיוחדות כדי להראות חיבה ולתת תשומת לב מיוחדת למישהו שאנחנו הכי אוהבים. אבל בסופו של דבר, לשמח אנשים אחרים בדרך כלל גורם לך להיות מאושר וזו סיבה מספיק טובה בפני עצמה.

מה כדאי לתת?

כמובן, זה לגמרי תלוי בך. ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון כאשר אתם מתכננים הפתעת יום הולדת. תקציב, לוגיסטיקה והאם זה מתאים לנמען הם ללא ספק שלושת הדברים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון. זכור גם שמתנה מפוארת או ראוותנית מדי עלולה לגרום לאדם שמקבל אותה להרגיש לא בנוח מכיוון שהוא עשוי להרגיש מחויב אך לא יוכל להחזיר בקלות את הנדיבות בבואו לקנות לך מתנה. בנוסף, למרות שזה אולי נראה מובן מאליו לומר, בחר משהו שאתה יודע שיקירך ייהנה. אין שום שמחה בקבלת מתנה חסרת טעם שלעולם לא תשתמש בה, וגם לא במתן אותה.

ככל שיהיה קשה להאמין, לתת לאהובים שלך מתנת יום הולדת היא מסורת הרבה יותר עשירה ממה שהיית יכול להבין. על אחת כמה וכמה לבחור את המתנות שלך בקפידה, מכיוון שלא משנה הגיל המחשבה היא החשובה ביותר.

מעבר לתוכן שאהבתי
רוצים לצלול איתנו? לשיחת ייעוץ ללא התחייבות מלאו את הטופס
עוד מהבלוג