חיפוש

מהו דפיברילטור ידני?

דפיברילטור ידני מה זה וכמה הוא עולה?

מגישי עזרה ראשונה ומשתמשי AED שומעים לעתים קרובות דפיברילטור ידני מוזכר במהלך הכשרתם, אך מהו דפיברילטור ידני ובמה הוא שונה מדפיברילטור חיצוני אוטומטי (AED)? אם יש לך AED באתר או שאתה סקרן לגבי מכשירים רפואיים באופן כללי, הבנת מהו דפיברילטור ידני וכיצד הוא פועל תעזור לך לספק את המענה הטוב ביותר לקורבנות של דום לב פתאומי.

כיצד פועל דפיברילטור ידני

כמה עולה דפיברילטור ידני ואיזו מטרה או משרת? או משרת את אותה מטרה כמו דפיברילטור חיצוני אוטומטי: להציל את חייו של נפגע דום לב פתאומי. דום לב פתאומי מתרחש כאשר ישנה תקלה חשמלית בלב, הגורמת ללב להפסיק לפעום. אם דופק תקין אינו משוחזר תוך דקות, תאי המוח והאיברים החיוניים של הקורבן מתחילים למות ולב שלהם בסופו של דבר מפסיק לפעול לחלוטין.

בשימוש ב-3 עד 10 הדקות שלאחר דום לב (בשילוב עם לחיצות חזה מיידיות), דפיברילטור אוטומטי או ידני יכול לספק זעזועים חשמליים ללב אשר משביתים את המקצבים הלא מתפקדים, ומאפשרים לקוצבי הלב עצמו להתחיל לפעול שוב – באופן אידיאלי. עם קצב רגיל. הלם יכול להיות יעיל במקרים בהם יש פרפור חדרים או טכיקרדיית חדרים ללא דופק. הוא אינו יעיל במקרים של אסיסטולה או פעילות חשמלית ללא דופק (PEA).

הבדלים בין דפיברילטור ידני ואוטומטי

בעוד דפיברילטור חיצוני אוטומטי מנתח את קצב הלב של המטופל ומחשב את עוצמת ההלם באופן אוטומטי, דפיברילטור ידני מאפשר למפעיל לקבוע את עוצמת ההלם (בג'אול) באמצעות ההגדרות במכשיר.

מכיוון שרמת האנרגיה נקבעת על ידי המשתמש, ומכיוון שאין לה את אותם אמצעי הגנה שמציע AED (כמו אזהרה למשתמש כאשר לא מומלץ להלם), השימוש בדפיברילטור ידני דורש הכשרה ברמה גבוהה לחיי לב מתקדמים תמיכה.

דפיברילטורים ידניים מגיעים בדרך כלל עם שלושה מצבים:

  • הסנכרון cardioversion
  • דפיברילציה חיצונית
  • דפיברילציה פנימית

יכולות נוספות של דפיברילטורים ידניים

בנוסף להצעת שליטה והתאמה אישית רבה יותר, לדפיברילטורים ידניים יש יכולות שאין לדפיברילטורים חיצוניים אוטומטיים. כאשר הם מחוברים למכשירים רפואיים אחרים, הם יכולים לשמש לניטור רמות החמצן בדם (SpO2), ריכוז הפחמן הדו חמצני בכל נשיפה (ETCO2) ולחץ הדם (NIBP). עם זאת, המקום שבו דפיברילטורים ידניים באמת זוהרים הוא ביכולתם לבצע קצב טרנס-עורי והיפוך הלב לא פולשני.

קצב טרנס-עורי לא פולשני (NTP)

קיצוב, או קיצוב טרנס-עורי לא פולשני, הוא היכולת לספק פולסים של זרם כדי לעורר את הלב להתכווץ. זה מועיל לחולים יציבים קלינית שנמצאים בסיכון לדיקומפנסציה מהירה, כגון חולים הממתינים לקבל ניתוח לב, חולים שבקרוב יותקן להם קוצב לב קבוע, או אנשים עם אוטם שריר הלב החריף שמראים סימנים מוקדמים של לב. לִתְקוֹף.

Cardioversion

Cardioversion הוא הליך נוסף הכולל שליחת זעזועים חשמליים ללב באמצעות רפידות אלקטרודות על החזה של המטופל. במקרים רבים, קרדיוורסיה משחזרת במהירות קצב תקין בחולים עם הפרעות קצב או טכיקרדיה.

מתי יש להשתמש בדפיברילטור ידני?

מכיוון שהדפיברילטורים הידניים מספקים התחשמלות מותאמת אישית, יש להשתמש בהם רק על ידי אנשי מקצוע רפואיים שהוכשרו בתמיכה מתקדמת לחיים לבביים (ACLS). מתן ההלם הנכון דורש ידע מעמיק בקצב הלב ויכולת לפרש נתוני אלקטרוקרדיוגרמה (ECG/EKG) במהירות ובדייקנות.

במקרים רבים, אנשי EMS ישתמשו בדפיברילטור ידני על נפגע דום לב פתאומי ברגע שהם מועברים לאמבולנס או לבית החולים. דפיברילטורים ידניים הם גם המכשירים הרפואיים המתאימים ביותר לשימוש בתינוקות מתחת לגיל שנה הסובלים מדום לב פתאומי.

דום לב בילדים מעל גיל שנה יכול להיות מטופל ביעילות באמצעות AED. כל שעליך לעשות הוא להעביר את המכשיר למצב ילדים עם מפתח ילדים (אם משתמשים במכשיר כמו Philips HeartStart FRx), לחצן ילדים (אם משתמשים במכשיר כמו LIFEPAK CR2), או רפידות לילדים (אם משתמשים ברוב המכשירים האחרים – כמו HeartSine Samaritan PAD 350P, למשל).

יתרונות של דפיברילטור ידני

ישנם מספר יתרונות לשימוש בדפיברילטורים ידניים, וזו הסיבה שהם כלי כה חשוב עבור אנשי מקצוע רפואיים המספקים תמיכה מתקדמת בחיי הלב.

היתרון הראשון הוא ששימוש בדפיברילטור ידני יכול לצמצם את ההפרעה להחייאת לב ריאה למספר שניות בלבד לעומת עד דקה לדפיברילטור אוטומטי. הסיבה לכך היא שאיש מקצוע רפואי יכול להעריך את נתוני הא.ק.ג. מהר יותר ממה שמכונה יכולה.

היתרון השני הוא שניתן להשתמש בהם כדי לספק מכות חשמל מתאימות לתינוקות. שימו לב שכאשר דפיברילטור ידני אינו זמין, ניתן להשתמש בלחיצות חזה (עם נשימות הצלה אם המציל מאומן) כדי לעזור לשמור על תינוקות בחיים עד להגעת שירותי רפואת חירום.

חסרונות

שני החסרונות העיקריים של דפיברילטורים ידניים הם:

המפעיל עלול לגרום להתחשמלות בלתי הולמת, וזו הסיבה שחשוב להשתמש בהם רק על ידי אנשי מקצוע שעברו הכשרה ב-ACLS ולעולם לא על ידי מחלץ שוטף. אם אין קצב מזעזע, או אם רמת ההלם אינה מתאימה למטופל, המטופל עלול לאבד את חייו.
דפיברילטורים ידניים אינם נחשבים למכשירי גישה לציבור וככאלה זמינים רק במסגרות רפואיות כגון בתי חולים ואמבולנסים. לעומת זאת, מכשירי AED, על פי חוק, חייבים להיות זמינים ברוב המוסדות ובמסגרות מסחריות רבות שבהן אנשים מתאספים או עוסקים בפעילות גופנית מאומצת.

מעבר לתוכן שאהבתי
רוצים לצלול איתנו? לשיחת ייעוץ ללא התחייבות מלאו את הטופס
עוד מהבלוג